Haber

Sırbistan Kosova’dan Sırp asıllı eski polis memurunu serbest bırakmasını istedi

Sırbistan Hükümeti Kosova Ofisi Başkanı Petar Petkoviç, ülkenin kuzeyinde gözaltına alınan Sırp asıllı eski polis memuru Dejan Pantiç’in serbest bırakılması için Kosova Başbakanı Albin Kurti’ye davette bulundu.

Petkoviç, yaptığı yazılı açıklamada, Kosova’nın kuzeyindeki barikatların Sırp nüfusu için “özgürlük” anlamına geldiğini değerlendirdi.

Kurti’nin kuzeyde “etnik temizlik” yapma çabası içinde olduğunu savunan Petkoviç, “Kurti’nin kendisiyle koordine olması ve Dejan Pantiç’i bir an önce serbest bırakması gerekiyor. Kurti’nin de içinde olmaya hakkı olmayan Kosova polisini geri çekmesi gerekiyor. bölge.” terimleri kullandı.

Petkoviç, NATO’nun Kosova Gücü’nün (KFOR) misyonuna atıfta bulunarak, “KFOR’un görevi, Kurti’nin düşündüğü gibi Sırplara karşı eylemlerinde yanında yer almak değil, bölgedeki Sırpların güvenliğini sağlamaktır” dedi. açıklama yaptı.

“Avrupa Konseyi ve AB’ye üyelik için de başvurduk”

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Kosova Dışişleri ve Diaspora Bakanlığı tarafından düzenlenen 6. Büyükelçiler Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Sırbistan’ın diyalog sürecini baltaladığını söyledi.

Sırbistan’ın Kosova’yı istikrarsızlaştıramayacağını belirten Osmani, “Böyle bir şeye elbette asla izin verilmeyecek, topraklarımızın her yerinde hukukun üstünlüğünü tesis etmek için eylemlerimiz artacaktır. Nihai anlaşma karşılıklı esas alınmalı” dedi. Kosova Cumhuriyeti’nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne, anayasal düzenine saygı gösterin ve kurumsal işlevselliğine saygı gösterin.” terimleri kullandı.

Osmani, Kosova’nın 2022’de dış politika alanında yaşadığı zorluklara da değinerek, şunları kaydetti:

“2022 yılı boyunca Sırbistan uluslararası pozisyonumuza karşı aktif eylemlerde bulunmaya devam ederek uluslararası kuruluşlarda yeni tanınma ve üyelikleri engelledi. Sırbistan’ın bu eylemlerine karşı müttefik ülkelerle işbirliği içinde mücadele ettik ve tanımayan ülkelerle iletişim kanalları kurmak için somut adımlar attık. Biz ve bu yıl bildiğiniz gibi Avrupa Konseyi’ne girdik ve AB üyeliği için başvurduk.

Kosova-Sırbistan gerilimi

Eski Sırp polis memuru Pantiç’in tutuklanmasının ardından Kosova ile Sırbistan arasındaki gerilim önemli ölçüde arttı.

Pantiç’in gözaltına alınmasına tepki gösteren Kosovalı Sırplar, 10 Aralık’tan bu yana Jarinje ve Bernjak sınır kapılarında kurdukları barikatlarda nöbet tutuyor.

Avrupa Birliği (AB), NATO ve ABD, Kosova’nın kuzeyinde tansiyonun düşürülmesi ve barikatların kaldırılması için çağrıda bulundu; Sırbistan, KFOR’dan Sırp ordusu ve polisini kuzey Kosova’ya konuşlandırmasını talep etmişti.

Sırbistan, 2008 yılında tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

AB arabuluculuğunda 2011 yılında başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında dönemsel olarak çatışan Sırbistan ve Kosova, ilişkilerin normalleşmesi ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için ortak yol bulmaya çalışıyor. ??

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu