Haber

Motorinden sonra benzine de indirim geliyor

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmaların şiddetlenmesiyle 96 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı 86 dolara geriledi. Petrol fiyatlarındaki düşüş akaryakıt fiyatlarına indirim olarak yansımaya devam ediyor. Bugün motorinde 1 lira 57 kuruş olan indirimin ardından akaryakıtta da indirim var. Bu gece yarısından itibaren akaryakıtın litresi 67 kuruş ucuzlayacak.

1 LİTRE BENZİN MALİYETİ NE KADAR OLACAK?

İndirimin ardından akaryakıtın litresi İstanbul’da 34 lira 42 kuruşa, İzmir’de 35 lira 16 kuruşa, Ankara’da 35 lira 05 kuruşa düşecek.

SEÇİMDEN SONRA FİYAT İKİ KATINA ÇIKTI

Mayıs ayında yapılan seçimler öncesinde benzinin litre fiyatı 19 lira, motorinin litre fiyatı ise 18 lira civarındaydı. OyDaha sonra akaryakıt fiyatları iki katına çıktı.

Akaryakıt Fiyatları Nasıl Hesaplanıyor?

Türkiye’de akaryakıt ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payı eklenerek KDV hariç Rafineri satış fiyatı hesaplanmaktadır. Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken Akdeniz-İtalya piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takip edilerek belirli bir fiyat değişim farkı ile gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu